Tanárként tudom, hogy nem mennek jól a dolgok ma a közoktatásban. A gyermekek nagy részének még mindig nincsen teljes tankönyvcsomagja, a pedagógus bér emelése pont azokat nem érintette, akik a legtöbbet dolgozták az iskolákban. Az adminisztrációs teher minden korábbit meghalad.
Az MSZP ezen akar változtatni!
1. Politikamentessé tesszük az iskolákat, garantáljuk a világnézetileg semleges oktatást.
2. Újra 18 év lesz a tankötelezettség korhatára. Mindenkinek több esélye lesz arra, hogy biztos tudást és megélhetést adó szakmát szerezzen.
3. Újra a helyi közösségeknek adjuk az iskolák irányítási jogát. Azok az önkormányzatok, akik készek és képesek fenntartani az iskolákat, visszakapják azokat.
4. Kiemelt hangsúlyt fektetünk a korai nevelésre. Nagyrészt ekkor és itt dől el, hogy miként tud boldogulni egy gyermek az iskolában és később az életben. Az a cél, hogy az esély mindenütt, mindenki számára a lehető legtöbb legyen.
5. Eltöröljük a bölcsődei gondozási díjat.
6. Bölcsőde- és óvodafejlesztési programot indítunk. Az ország minden részén több férőhellyel, európai körülmények között és európai módszerekkel készíthetik föl az iskolára gyermekeinket.
7. Fejlesztjük az iskolák technikai eszközeit, bővítjük a kollégiumi férőhelyeket. A korszerű tudás megszerzéséhez korszerű feltételeket teremtünk mindenütt.
8. Tornaterem-építési programba kezdünk. Minden iskolában lesz valódi lehetőség a mindennapos sportolásra.
9. Biztos, színvonalas tudást adó közoktatást teremtünk. Biztosítjuk, hogy minden gyermek elsajátíthassa a kor követelményeinek megfelelő szintű számolási, olvasási, szövegértési, informatikai ismereteket és egy idegen nyelvet.
10. Öntudatos felelős polgárokat kell, hogy neveljen az iskola! Kiemelt feladatként kezeljük az egészséges életmódot elősegítő, az állampolgári és az alapvető piacgazdasági ismeretek megszerzését.
11. Helyreállítjuk a tanári tanszabadságot. Nem előírt, hanem ajánlott kerettantervek lesznek, hogy a helyi tanterveket minden iskola maga alkothassa meg, figyelemmel arra, hogy újra megteremtsük a képességek fejlesztése és a lexikális tudás növelése közötti helyes egyensúlyt.
12. Nagyobb választékot és több szabadságot adunk a tankönyvek kiválasztásában. Lehetőséget adunk arra, hogy megfelelő színvonalú, akkreditált tankönyvek közül válasszanak az iskolák. A tankönyvkiadáshoz valóban értő szakemberekkel és a pedagógusokkal együttműködve biztosítjuk az államilag ellenőrzött, zavartalan tankönyvellátás színvonalát és rendjét.
13. Helyreállítjuk a felzárkóztatás és a tehetséggondozás szervezeti és anyagi feltételeit. Az óvodától az egyetemi kutatóhelyekig segítjük a kiemelkedő képességű diákok és hallgatók előmenetelét, hogy a tudásukat megőrizhessék és gyarapíthassák.
14. Külön programot indítunk a halmozottan hátrányos helyzetű diákok felzárkóztatására. Ebben az uniós források felhasználása mellett együttműködünk a civil szervezetekkel és adókedvezményekkel ösztönözzük a vállalkozások társadalmi felelősségvállalását.
15. Országos mentori program keretében anyagi- és előmeneteli ösztönzőkkel támogatjuk a hátrányos helyzetű tanulók oktatásában többletfeladatot vállaló tanárokat. A tudással adunk több esélyt, hogy lehetőségük legyen a kitörésre a mélyszegénységből.
16. Versenyképes tudást és érdemi szakmai gyakorlatot adó szakképzési rendszert alakítunk ki. A szakképzés rendszerét a helyi és országos piaci igényekhez igazítjuk. Az a cél, hogy olyan szakmát szerezhessenek a fiatalok, amellyel el tudnak helyezkedni, és amiből hosszú távon meg is tudnak élni.
17. Újra lesznek közismereti tárgyak a szakiskolákban, erősítjük az idegennyelv-oktatást. Jó szakemberekké és tájékozott emberekké, nem dolgozó robotokká neveljük a fiatalokat.
Meggyőződésem, hogy csak a baloldal képes felszámolni a sosem látott káoszt a közoktatásban megteremteni az esélyteremtő oktatást Magyarországon.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.