Február 5-én ünnepelte Szepesi György magyar rádiós sportkommentátor a születésnapját. Annak idején az „Aranycsapat tizenkettedik játékosa” néven is emlegették legendás közvetítései miatt. Első szerelme, a futball mellett más sportágakat is kedvelt, és a sport majdnem minden téren jelen volt életében. Legendás közvetítései hallgatók millióinak szereztek mérhetetlenül nagy örömöt. Mindenhol jelen volt, ahol a magyar sportsikerek felbukkantak. Egyedi lelkesedése, sajátos közvetítési stílusa kiemelték a többiek közül.
Szepesi György 1922-ben született Budapesten , 1945-től a Magyar Rádió munkatársa. 1946-tól kezdett lapokban publikálni. 1978-1986 között az MLSZ elnöke volt. 1981-1992 között a szórakoztató és sportfőosztály osztályvezetője volt a Magyar Rádióban. 1982-1994 között a FIFA vezető testületének tagja volt. 1996-1997 között a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának elnökségi tagja volt.
Visszaemlékezései alapján az angyalföldi grundokon került legelőször kapcsolatba a a labdarúgással. 1944-ben Ukrajnában és Kelet-Magyarországon volt munkaszolgálatos, édesapja koncentrációs táborban halt meg.
A Nemzeti Sport szerint ő volt az „Aranycsapat tizenkettedik játékosa”. Minden idők legnagyobb sportbemondójának tartják, akinek a rádió-közvetítéseit használták fel a televíziós közvetítésekhez is: alámásolták a hangját, a kép és a hang pedig tökéletesen megegyezett. Emellett a magyarországi televíziózás kezdetén a nézőknek is szokásuk volt, hogy ha a televízió és rádió ugyanazt a mérkőzést közvetítette, lehalkították a tévét és Szepesi rádióközvetítését hallgatták hozzá, mert így élvezetesebb volt a mérkőzés.
Élete során számos díjban, kitüntetésben részesült: Többek között Pulitzer emlékdíjas, Prima Primissima díjas, de díszpolgára a XIII. kerületnek és Budapestnek is. 2005-ben példaértékű, méltán népszerű, sajátos hangvételű rádiós és sportriporteri életműve elismerésekén a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetéssel díjazták. 2012. május 24-én FIFA érdemrendet vehetett át.
Számos sikeres sporttal foglalkozó könyv szerzője.
Szepesi György nélkül se a magyar sport, se a magyar rádiózás nem lenne az, ami most. Szegényebbek lennénk egy pótolhatatlan emberrel.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.